مهمترین های مهاجرت

آشنایی با خدمات سفارت ایران در ترکیه

سفارت ایران در ترکیه

این روزها ترکیه یکی از مقاصد اصلی مهاجرت ایرانیان است. ترکیه به دلیل موقعیت استراتژیک و نزدیکی به ایران، برای مهاجران از اهمیت زیادی برخوردار است. لازم است بدانید هر مهاجر ایرانی در ترکیه قطعا یک بار در طول زندگی خود در ترکیه نیاز به مراجعه به سفارت و یا کنسول گری های ایران در ترکیه دارد. ما در این مقاله سعی بر این داریم شما هموطنان عزیز را با خدمات سفارت ایران در ترکیه آشنا کنیم.

به طور کلی ایران در ترکیه یک سفارت و سه سرکنسول گری دارد.  سفارت ایران در ترکیه در شهر آنکارا واقع شده است. شما می توانید در صورت نیاز پس از ثبت درخواست خود در سامانه میخک و تعیین وقت قبلی به آن مراجعه کنید. در ادامه بیشتر با این سامانه آشنا خواهید شد.

 

معرفی سامانه میخک

قبل از بررسی خدمات سفارت و کنسول گری های ایران در ترکیه لازم است سامانه میخک را به شما عزیزان معرفی کنیم. سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی ( میخک) بستری برای ارائه کلیه خدمات کنسولی به هموطنان ایرانی در حوزه های گوناگون شامل امور گذرنامه، امور سجلی، امور اجتماعی ، تنظیم وکالتنامه، تایید اسناد و .. می باشد که مراحل آن با تشکلیل پرونده الکترونیک (پروفایل) آغاز و با تکمیل فرم های خدمات مورد نظر و بارگذاری ( آپلود) تصویر سند مربوطه و ارسال آن برای نمایندگی مورد نظر انجام می گردد.

خدمات سفارت ایران در ترکیه
خدمات سفارت ایران در ترکیه

بنا به ملاحضات امنیتی و رعایت حفاظت از حریم خصوصی مراجعین، بازخورد، اطلاع رسانی و انعکاس نتایج درخواست فقط از طریق ارسال خودکار رایانامه (ایمیل) به ذینفع انجام شده و از این رو با ارسال درخواست تکمیل شده، هیچگونه اطلاعات و سوابقی در سامانه باقی نمانده و هرگونه اصلاح و یا تکمیل اطلاعات در خواست صرفا از طریق مراجعه به نمایندگی تعیین شده درخواست امکان پذیر می باشد.

پس لازم است قبل از مراجعه حضوری به سفارت و یا کنسول گری ها با استفاده از سامانه میخک درخواست خود را مشخص کرده و با توجه به زمانی که سفارت در اختیار شما قرار می دهد به سفارت مراجعه کنید.

 

خدمات سفارت

خدماتی که سفارت و سرکنسول گری ها به ایرانیان عزیز در ترکیه ارائه می کنند، در ۶ مورد دسته بندی می شوند:

 • امور سجلی و شناسنامه
 • امور دانشجویی
 • امور گذرنامه
 • امور اسناد
 • امور اجتماعی
 • امور تابعیت

اولین مورد از خدمات سفارت ایران در ترکیه که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، مبحث امور سجلی و شناسنامه است.

امور سجلی و شناسنامه

این مورد به ۴ دسته زیر تقسیم بندی شده است:

 1. صدور شناسنامه
 2. ازدواج
 3. طلاق
 4. فوت

 

۱-     صدور شناسنامه

برای کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی بوده و در خارج از کشور متولد شده اند می توان براساس بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی شناسنامه ایرانی درخواست نمود. لذا از والدین محترم تقاضا می شود در اولین فرصت با ارائه مدارک مورد نیاز جهت صدور شناسنامه برای فرزند خود پس از ثبت درخواست در سامانه میخک و دریافت کدرهگیری به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه نمایند

 

 • صدور شناسنامه زیر ۱۵ سال

فرزندانی که از پدر ایرانی در خارج از کشور متولد شوند تبعه ایران محسوب شده و برای آنان شناسنامه صادر می گردد، لذا از والدین محترم تقاضا می شود در اولین فرصت پس از تعیین وقت قبلی و ثبت نام در سامانه میخک به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه محل اقامت خود مراجعه نمایند. ضروری است قبل از صدور گواهی ولادت توسط مقامات صلاحیت دار کشور محل اقامت، والدین محترم از طریق سایت سازمان ثبت احوال یا تماس با نمایندگی ایران در محل از مصطلح و متعارف بودن نام انتخابی برای فرزند خود اطمینان حاصل نمایند.

مدارک مورد نیاز:

۱.ارائه اصل گواهی ولادت معتبر و متعارف صادره مقامات ذی صلاح محل
۲.ارائه اصل شناسنامه های معتبر والدین
۳.اصل قبض واریز هزینه صدور شناسنامه

 

 • اضافه کردن نام فرزند ویا فرزندان از پدرخارجی در شناسنامه مادر

بانوان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج نموده و ازدواج آنان نزد مقامات ایرانی به ثبت رسیده است، درصورت تمایل می توانند با ارائه مدارک زیر نام فرزندان و یا فرزندانشان را در شناسنامه خویش درج نمایند.

مدارک مورد نیاز:

۱.تکمیل فرم درخواست اضافه کردن نام فرزند و یا فرزندان از پدرخارجی در شناسنامه مادر
۲.ارائه اصل و یک نسخه فتوکپی سند ازدواج رسمی ایرانی
۳.ارائه اصل شناسنامه مادر
۴.ارائه اصل گواهی ولادت معتبر و متعارف فرزند صادره مقامات ذیصلاح محل

 

 • گواهی عدم سوء پیشینه

هموطنان مقیم در حوزه های اسلو – پاریس- فرانکفورت- دوبلین – لندن – هلسینکی -کپنهاگ – رم – وین – مسکو – تفلیس – کی یف – باکو – دوشنبه – ولینگتون – کانبرا – پکن – شانگهای – گوانجو- کوالالامپور – آنکارا – استانبول – مسقط – دوحه – دهلی نو – حیدر اباد – مومبای – قندهار – آستانه قبل ازمراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران از طریق سامانه تاک (tak.mfa.ir) به طریق ذیل اقدام نمایند – چنانچه تاکنون در سامانه مذکور ثبت نام ننموده اید اقدام به ثبت نام نموده و صفحات ۳ و ۲ گذرنامه ، تمام صفحات شناسنامه ، کارت شناسائی ملی و عکس جدید خود را (بدون کلاه و عینک) اسکن نمائید و پس از دریافت کد رهگیری با اصل شناسنامه ، کارت شناسائی ملی و گذرنامه جهت اقدام بعدی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه محل اقامت خویش مراجعه نمائید .هموطنانی که در حوزه های فوق سکونت ندارند با مدارک ذیل به نمایندگی جمهوری اسلامی در حوزه محل اقامت خود مراجعه نمایند.

مدراک مورد نیاز:

۱.تکمیل سه نسخه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه بطور کامل، دقیق، خوانا و بدون خط خوردگی
۲.ارائه اصل شناسنامه جدید، ایرانی و دو سری فتوکپی از کلیه صفحات آن
۳.ارائه اصل گذرنامه ایرانی و دو نسخه فتوکپی از صفحات یک تا هشت و صفحه مهر آخرین خروج ازکشور
* امضای دارنده گذرنامه باید در محل مربوطه درج شده باشد.
۴-دو برگ آثار انگشتان متقاضی بر روی کارتهای مخصوص انگشت نگاری( با معرفی متقاضی به اداره پلیس محل توسط نمایندگی محل اقامت اقدام می گردد)
۵-ارائه هشت قطعه عکس جدید ۴*۳ تمام رخ، بدون کلاه، عینک تیره و پشت نویسی شده، برای خانمها با رعایت حجاب کامل اسلامی
*عکس ها پشت نویسی شده باشد شامل: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، تولد
۶-درخواست کتبی متقاضی مبنی بر صدور برگ گواهی عدم سوء پیشینه با ذکر علت درخواست
۷.ارائه رسید پرداخت هزینه مربوطه براساس جدول هزینه های خدمات کنسولی می باشد
۸-فتوکپی کارت شناسائی ملی، درصورت نداشتن کارت شناسائی ملی به قسمت مربوطه مراجعه شود
۹-درصورت ارسال مدارک توسط پست، همراه نمودن پاکت با ذکر آدرس دقیق و الصاق تمبر جهت اعاده اصل مدرک
۱۰-تصویر کلیه صفحات شناسنامه متقاضی(شناسنامه افراد بالای ۱۵ سال باید عکس دار باشد.)
۱۱-دو نسخه اصل کارت آثار انگشتان متقاضی که توسط مراجع رسمی مورد تائید: (Royal Canadian Mounted Police -(RCMP
اخذ شده و عکس متقاضی روی هر یک از آنها الصاق گردیده باشد. (عکس متقاضی باید روی کارت ها چاپ یا الصاق گردیده و توسط مرجع مربوطه مهر شده باشد.)
*اصل کارت آثار انگشتان حتما باید دارای مهر پرسی (برجسته) باشد