دسته بندی نشده

اخبار امروز ترکیه ۱ خرداد ۹۹

21 ماییس (می) 2020

 • تمدید تعلیق پروازهای خارجی ترکیش ایرلاینز تا ۱۰ ژوئن.
 • واکنش وزیرخارجه آمریکا به توییت آیت‌الله خامنه‌ای: توییتر جای اظهارات یهودستیزانه نیست.
 • نشست امنیتی ترکیه درباره تحولات منطقه‌ای.
 • واکنش ایران به تهدید مجدد سازمان بهداشت جهانی از سوی آمریکا.
 • وزیر بهداشت ترکیه: گام اول مقابله با کرونا را با موفقیت به پایان رساندیم.
 • عفو بین الملل: معترضان غیرمسلح در تظاهرات ایران کشته شدند.
 • تاجزاده: اجباری کردن حجاب از ابتدا اشتباه بود.
 • آمریکا وزیر کشور و ۱۱ مقام دیگر ایران را تحریم کرد.
 • وزارت امور خارجه ترکیه حمله تروریستی در نیجر را محکوم کرد.
 • بیمارستان «باشاک‌شهیر چام و ساکورا» در استانبول امروز افتتاح می‌شود.
 • نشست امنیتی ترکیه درباره تحولات منطقه‌ای.
 • کاهش موارد مرگ و‌میر کرونا در ترکیه.
 • تاکید فخرالدین کوجا به لزوم رعایت شرایط دوره پاندمی.
 • کلیه ۵۰ ایالت آمریکا در مسیر بازگشایی قرار دارند.
 • کرونا؛ پنج کشور در معرض خطر قحطی.
 • کرونا در جهان؛ ۵ میلیون مبتلا؛ همزمان با ثبت بزرگترین جهش روزانه موارد ابتلا.
 • تور دوچرخه‌سواری جام ریاست جمهوری ترکیه به سال آینده موکول شد.
 • وزارت بهداشت: ازدواج در ایران ۴۰ درصد کم شده است.

ترکیه ۱ خرداد ۹۹

خبر گزاری آناتولی – تمدید تعلیق پروازهای خارجی ترکیش ایرلاینز تا ۱۰ ژوئن

شرکت هواپیمایی «ترکیش ایرلاینز» اعلام کرد که در راستای تدابیر مقابله با کرونا، تعلیق پروازهای داخلی را تا ۴ ژوئن و پروازهای خارجی را تا ۱۰ ژوئن تمدید کرده است.

شرکت ملی خطوط هوایی ترکیه «ترکیش ایرلاینز» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: در راستای تدابیر مقابله با ویروس جدید کرونا «کووید-۱۹»، تصمیم تعلیق پروازهای بخش داخلی تا ۴ ژوئن و پروازهای خارجی تا ۱۰ ژوئن تمدید شد.

همچنین اعلام شد، در راستای تدابیر مقابله با این پاندمی، مسافران از این پس نمی‌توانند چمدان و ساک دستی‌های خود را به داخل کابین بیاورند و تمام وسایل هنگام تحویل بار دریافت می‌شود.

بر اساس این بخشنامه جدید، حق ساک دستی ۸ کیلوگرمی مسافران به حق بار آنها افزوده خواهد شد و تنها می‌توانند کیف دستی خود را به داخل کابین هواپیما ببرند.

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز پیشتر اعلام کرده بود که پروازهای داخلی و خارجی خود را تا تاریخ ۲۸ ماه مه تعلیق کرده است.


بی بی سی – واکنش وزیرخارجه آمریکا به توییت آیت‌الله خامنه‌ای: توییتر جای اظهارات یهودستیزانه نیست

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره اسرائیل را محکوم کرده و گفته این سخنان نباید در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر منتشر شود.

آقای پومپئو در توییترش با انتشار عکسی از توییت‌های انگلیسی حساب کاربری آیت‌الله علی خامنه‌ای، این اظهارات را “منزجرکننده و نفرت‌انگیز” خوانده و گفته که ایالات متحده آن را محکوم می‌کند. وزیر خارجه آمریکا نوشته است: “این گفته‌ها در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی جایی ندارد. ما می‌دانیم لفاظی‌های بیهوده خامنه‌ای، منعکس‌کننده تاریخ مردم ایران در رواداری نیست.”

اشاره آقای پومپئو به توییتی از آقای خامنه‌ای است که به انگلیسی در آن گفته شده: “رژیم صهیونیستی بارزترین نمونه یک تروریسم حکومتی است. از زمانی که سیاست ضداسلامی و ضدانسانی بریتانیا صهونیست‌ها را به قدرت رساند٬ آنها مانند یک غده سرطانی رفتار کرده و اهداف خود را با کشتار کودکان٬ زنان و مردان پیش برده‌اند.”

پیش از این توییت هم انتشار یک پوستر ضداسرائیلی در وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز قدس باعث بحث‌ و جنجال شده بود.

این پوستر به سه نسخه عربی، انگلیسی و فارسی منتشر و در آن نوشته شده “راه حل نهایی: مقاومت تا همه‌پرسی”.

یهودیان حساسیت خاصی به عبارت “راه حل نهایی” دارند چرا که رهبران آلمان نازی از این عبارت برای اشاره به طرح کشتار جمعی یهودیان استفاده می‌کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم در واکنشش به این موضوع اشاره کرده و گفته این عبارت یادآور طرح نازی‌ها برای نابودی یهودیان است.

نخست‌وزیر اسرائیل در توییترش خطاب به آقای خامنه‌ای نوشته: “او باید بداند هر رژیمی که اسرائیل را به نابودی تهدید کند، خودش با همین خطر روبه‌رو خواهد شد.”

پیشتر روزنامه جروزلم پست این پوستر را “ضد یهودی” خوانده و نوشته بود رهبر ایران از عبارت آلمان‌های نازی برای نابودی یهودیان اروپا استفاده کرده است.

مقام‌های ایران بارها اظهارنظرهایی درباره محو اسرائیل داشته‌اند که بیان آنها در بسیاری موارد با واکنش گسترده و محکومیت جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد همراه بوده است.

هر سال با نزدیک شدن به آخرین جمعه ماه رمضان٬ که به ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، “روز قدس و روز اعتراض مسلمانان به اسرائیل و حمایت از فلسطینیان” نامیده شده، تنش‌های لفظی میان ایران و حامیان اسرائیل بالا می‌گیرد.

ایران مشروعیت دولت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد اما مقام‌های ایران می‌گویند محو اسرائیل، به معنای محو یهودیان اسرائیل نیست.

آقای خامنه‌ای در سخنانی در آبان سال گذشته گفت: “ما طرفدار مردم و استقلال فلسطین هستیم؛ ما یهودستیز نیستیم.”

او در این سخنرانی گفته بود “مردم فلسطین، چه مسلمان چه مسیحی و چه یهودی که صاحبان اصلی آن سرزمین هستند باید بتوانند خودشان دولت خود را انتخاب، و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند که البته این اتفاق خواهد افتاد.”

پس از واکنش‌های مقام‌های آمریکا و اسرائیل، حساب انگلیسی توییتر رهبر جمهوری اسلامی باز هم این بخش از حرف‌های قبلی او را توییت کرد.

محو اسرائیل از صفحه روزگار از سخنان آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است و در سال‌های پس از انقلاب این جمله بارها از زبان مقام‌های جمهوری اسلامی تکرار شده است. این گفته آقای خمینی به یکی از ارکان سیاست خارجی ایران تبدیل شده و در مناسبت‌های مختلف تکرار شده است.

اسرائیل با استناد به چنین سخنانی از زبان مقامات ایران، آنان را به تلاش برای تهدید موجودیت اسرائیل متهم می‌کند.


خبرگزاری آناتولی – نشست امنیتی ترکیه درباره تحولات منطقه‌ای

در نشست امنیتی ترکیه که به ریاست رئیس جمهور اردوغان برگزار شد٬ آخرین تحولات سوریه، عراق و لیبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: نشست امنیتی به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور برای بررسی رویدادهای اخیر منطقه مربوط به امنیت کشور از جمله؛ آخرین تحولات عراق، لیبی و سوریه در کاخ هوبر استانبول برگزار شد.

در این نشست که ۳ ساعت به طول انجامید٬ تحولات اخیر در منطقه به طور مفصل و جامع مورد بحث قرار گرفت.

در نشست مذکور فواد اوکتای معاون رئیس جمهور، مولود چاووش‌‌اوغلو