اخبار

اخبار امروز ترکیه ۲۳ مهر ۱۳۹۹

14 اکیم (اکتبر) 2020

  • مانع صادرات دارو و غذا به ایران؛ تهران یا واشنگتن؟
  • اردوغان: روز شنبه میزان ذخایر جدید گاز طبیعی را اعلام خواهیم کرد.
  • روحانی: تحریم تسلیحاتی ایران یکشنبه آینده رفع خواهد شد.

 

ترکیه ۲۳ مهر ۱۳۹۹

 

آناتولی – مانع صادرات دارو و غذا به ایران؛ تهران یا واشنگتن؟

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران مانع اصلی صادرات دارو و غذا به این کشور را نه تحریم‌های آمریکا، بلکه نپیوستن به «اف.ای.تی.اف» دانست.

سیدحمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی «اف.‌ای.‌تی‌.اف» می‌توانست این امکان را به ما دهد که خارج از تحریم‌ها و از طریق نظام بانکی اقلام دارویی و مواد غذایی را خریداری کنیم.

وی که سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران نیز است در گفت‌گوی امروز خود با خبرگزاری «خبرآنلاین» همچنین تصریح کرد: بانک‌های غیرتحریمی ما می‌توانستند با بانک‌های دنیا همکاری کنند که موضوع اف.‌ای.‌تی.‌اف باعث شد این بانک‌ها هم امکان مراودات جهانی را از دست دهند.

حسینی درباره تحریم برخی از بانک‌های ایران و تاثیر آن بر خرید دارو و غذا توسط کشورش هم گفت: “تعدادی از شرکت‌ها و مراکز، ‌مجوز و معافیت از تحریم‌ها گرفته‌اند. آمریکائی‌ها اعلام کردند که موادغذایی و دارو شامل تحریم‌ها نخواهد شد. لذا فکر نمی‌کنم که اگر ما ارز داشته باشیم، مشکلی برای خرید دارو یا موادغذایی پیش آید”.

این سخنان حسینی درحالی بیان می‌شود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران اکتبر سال گذشته در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی اظهار داشت: “ننگ افزون‌تر برای آمریکا این است که با اعمال تحریم‌ها ، مواد غذایی و دارو را هم برای مردم ایران تحریم کرده است”.

دولت آمریکا هفته گذشته ۱۸ بانک و نهاد مالی ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود افزود. این بانک‌ها عبارتند از «تامین سرمایه امین»، «کشاورزی»، «مسکن»، «رفاه کارگران»، «شهر»، «اقتصاد نوین»، «قرض‌الحسنه رسالت»، «حکمت ایرانیان»، «ایران‌زمین»، «تعاون منطقه‌ای اسلامی»، «کارآفرین»، «خاورمیانه»، «قرض‌الحسنه مهر ایران»، «پاسارگاد»، «سامان»، «سرمایه»، «توسعه تعاون» و « گردشگری».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تصمیم اخیر واشنگتن علیه کشورش گفته “ایالات متحده آمریکا با وضع محدودیت‌های جدید مالی در تلاش است تا کانال‌های باقی‌مانده برای تأمین غذا و دارو را مسدود کند”.

درحالی‌که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است: “تحریم‌های جدید آمریکا معافیت‌های قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو نکرده است. تعدادی از این بانک‌ها وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و مواد غذایی را به عهده‌دارند و بانک‌های خارجی که با این بانک‌ها مبادلاتی داشتند، عملاً معافیت‌ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده‌اند”.

این سخنان حسینی، همتی و ظریف نشان می‌دهد که کشورشان تاکنون از سوی دولت آمریکا با تحریم دارویی و غذایی مواجه نشده و تنها مانع واردات این دو کالای اساسی به ایران مخالفت جدی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری و نهادهای تحت امر او مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و غیره با پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی موسوم به «اف.‌ای.‌تی‌.اف» است.

 


 

آناتولی – اردوغان: روز شنبه میزان ذخایر جدید گاز طبیعی را اعلام خواهیم کرد

رئیس جمهور ترکیه گفت که روز شنبه از کشتی حفاری فاتح بازدید و میزان ذخایر جدید گاز طبیعی را اعلام خواهند کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز چهارشنبه طی سخنانی در نشست حزب متبوعش در پارلمان ترکیه گفت:”روز شنبه از کشتی حفاری فاتح بازدید و ضمن مشاهده روند کار از نزدیک میزان ذخایر جدید را اعلام خواهیم کرد”.

وی با اشاره به اینکه خبر کشف ۳۲۰ میلیارد متر مکعب ذخیره گاز طبیعی مردم کشورمان را خوشحال کرد، افزود: “امیدواریم خبرهای خوب دیگری را نیز در روزهای آینده از عملیات حفاری کشتی فاتح دریافت کنیم”.

وی همچنین گفت: “عدم پای‌بندی یونان و بخش روم‌نشین قبرس به تعهدشان در قبال اتحادیه اروپا و ناتو را در میدان پاسخ خواهیم داد”.

– با تمام توان به حمایت از آذربایجان ادامه خواهیم داد

اردوغان با تاکید بر اینکه با تمام توان به حمایت از آذربایجان ادامه خواهیم داد، گفت: “حاضر به هر گونه حمایت از برداران آذربایجانی خود هستیم. چرا در مورد حمایت‌های اعضای گروه مینسک (از ارمنستان) حرف نمی‌زنید؟ این همه سلاح و مهمات از روسیه و فرانسه ارسال می‌شود٬ چرا در این خصوص صحبت نمی‌کنید؟”

وی همچنین تاکید کرد: “اگر حقوق بشر و دموکراسی در جهان وجود دارد و شما هم به عنوان سران مشترک گروه مینسک که ۳۰ سال پیش تشکیل شد، موظف به حل این بحران (قره‌داغ) هستید، خود را به فراموشی نزنید ‌و این مذاکرات را پایان دهید و این منطقه را به صاحب اصلی آن بازگردانید”.

اردوغان همچنین در ادامه سخنانش اظهار داشت: “مجلس ملت کبیر ترکیه با توجه شخصیت بنیانگذار و نمایندگان آن، نماد وجدان مشترک کشورمان است. تمام دیدگاه‌های سیاسی به شرط اینکه در حمایت از تروریسم نباشد، ارائه آن طبق قانون در زیر سقف مجلس آزاد است”.

 


 

آناتولی – روحانی: تحریم تسلیحاتی ایران یکشنبه آینده رفع خواهد شد

رئیس جمهور ایران گفت ۱۰ سال تحریم تسلیحاتی علیه ایران هفته آینده برداشته خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز چهارشنبه طی سخنانی در جلسه هیئت دولت این کشور در تهران اظهار داشت: “باید خدمت مردم عزیزمان این خبر خوش را عرض کنم که یکشنبه هفته آینده (۲۷ مهرماه) تحریم تسلیحاتی ۱۰ ساله ایران لغو خواهد شد. ما برای این موضوع چهار سال با آمریکا جنگیدیم و آنها به این در و آن در می‌زدند که چنین اتفاقی نیفتد، اما به خاطر ایستادگی مردم و تلاش مسئولان و دیپلمات‌ها این تحریم کنار خواهد زده شد”.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، وی همچنین با بیان اینکه مردم ایران تحت فشار اقتصادی هستند، تصریح کرد: “می‌خواهم به مردم اطمینان بدهم که دولت همه توان خود را برای تامین ارز و کالاهای مورد نیاز به کار برده و خواهد برد و لحظه‌ای از درد و مصائب و مشکلات مردم غافل نیست”.

روحانی با تاکید بر اینکه باید “به موقع جنگید و به موقع صلح کرد”، گفت: “پیامبر (ص) جامعه را بر اساس قانون و پیمان اداره می‌کرد. پیروزی‌‌هایی که برای پیامبر در سایه صلح بدست آمد بیش از آن چیزی است که پیامبر در میدان جهاد کسب کرد”.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به نمونه دیگری از تاریخ صدر اسلام اشاره کرده و اظهار داشت: “امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم”.

اظهارات حسن روحانی درباره لزوم انتخاب گزینه جنگ یا صلح نسبت به شرایط و تلاش برای تبیین آن با استفاده از نمونه های تاریخی در حالی صورت گرفته که آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران روز یکشنبه طی سخنرانی ویدئویی خود در مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح این کشور، بدون نام بردن از شخص با گروه خاصی درباره مذاکره با آمریکا گفت: “بعضی‌ها اسم عقلانیت و عقل را می‌آورند اما منظورشان ترس، انفعال و فرار از مقابل دشمن است در حالی‌که فرار کردن و ترسیدن، عقلانیت نیست”.

آیت الله خامنه‌ای در این سخنرانی تصریح کرد: “ترسوها حق ندارند اسم عقلانیت را بیاورند زیرا عقلانیت به معنای محاسبه درست است. البته دشمن تلاش دارد تا معنای غلط عقلانیت را تلقین کند و برخی هم نادانسته، در داخل همان حرف دشمن را تکرار می‌کنند”.