اخبار

اخبار امروز ترکیه ۲۵ مهر ۱۳۹۹

16 اکیم (اکتبر) 2020

  • وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان ترکیه و پاکستان.
  • نرخ ارز و طلا ـ جمعه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰.
  • وزارت امور خارجه ترکیه حملات تروریستی اخیر در پاکستان را محکوم کرد.
  • ئیس جمهور اوکراین به ترکیه سفر خواهد کرد.

 

ترکیه ۲۵ مهر ۱۳۹۹

 

تی آر تی – وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان ترکیه و پاکستان

سفیر پاکستان در آنکارا و سفیر ترکیه در اسلام‌آباد، وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان دو کشور را دادند

محمد سیروس سجاد قاضی سفیر پاکستان در آنکارا و احسان مصطفی یورداکول سفیر ترکیه در اسلام‌آباد، وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان دو کشور را دادند.

قاضی، سفیر پاکستان در آنکارا در برنامه‌ای ازطریق سیستم “وبینار” که از سوی انستیتوی مسلمان، اندیشکده‌ای با مرکزیت اسلام‌آباد، ترتیب یافته بود، سخنرانی کرده و از رابطه سیاسی و دیپلماتیک میان اسلام‌آباد و آنکارا که یکی از بهترین روابط دنیا محسوب می‌شود، ابراز خشنودی کرد.

وی اعلام داشت که علی رغم روابط تاریخی، سیاسی و فرهنگی عظیم، تجارت میان دو کشور که به همراه هم دارای جمعیتی ۳۰۰ میلیونی میباشند، حدود ۶۰۰ الی ۸۰۰ میلیون دلار میباشد.

سفیر پاکستانی با اظهار اینکه وضعیت موجود در روابط اقتصادی چندان تاثیرگذار نیست، اظهار داشت که پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به پاکستان، هر دو طرف تصمیم به پیش رو گرفتن رویکردی متفاوت از آنچه که تاکنون بوده است، گرفته‌اند.

یورداکول، سفیر ترکیه در اسلام‌آباد نیز ضمن ابراز اینکه دو کشور دارای روابط سیاسی بسیار خوبی میباشند، اعلام داشت که خلاءی در روابط اقتصادی آنها موجود است که باید پر شود.

وی با اظهار اینکه روابط میان دو کشور در بسیاری از بخشها خوب میباشد، تاکید کرد که صنایع دفاعی یکی از موفقترین آنها محسوب می‌شود.


تی آر تی – نرخ ارز و طلا ـ جمعه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰

معاملات ارزی در بازار آزاد استانبول

هر دلار آمریکا امروز جمعه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ در آغاز معاملات در بازار آزاد استانبول به بهای ۷.۹۳۷۰ لیر خرید و با قیمت ۷.۹۳۹۰ لیر فروخته شد.

هر یورو نیز به قیمت ۹.۲۹۵۰ لیر خرید و به بهای ۹.۲۹۷۰ لیر به فروش رسید.

قیمت فروش دلار و یورو در معاملات روز گذشته بازار آزاد استانبول به ترتیب ۷.۹۴۵۰ و ۹.۳۰۲۰ لیر بود.

قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار ۴۸۶ لیر، ربع سکه ۷۹۷ لیر، نیم سکه ۱۵۹۵ لیر، تمام‌سکه ۳۱۵۸ لیر و قیمت هر اونس طلا نیز در بازار آزاد استانبول ۱۹۰۵ دلار است.

 


 

تی آر تی – وزارت امور خارجه ترکیه حملات تروریستی اخیر در پاکستان را محکوم کرد

ترکیه حملات تروریستی اخیر در پاکستان را که در مجموع منجر به کشته شدن ۲۰ نفر شد، به شدت محکوم کرد.

تعداد زیادی از نیروهای امنیتی این کشور شده‌ است، به شدت محکوم کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: “این حملات منفور را به شدت محکوم و برای قربانیان طلب رحمت می‌کنیم. همچنین برای مجروحان این حملات آرزوی شفای عاجل داشته به مردم و دولت پاکستان نیز تسلیت عرض می‌کنیم”.

گفتنی است در دو حمله تروریستی امروز در ایالت بلوچستان و در منطقه وزیرستان شمالی پاکستان در مجموع ۲۰ نفر از جمله ۱۷ نظامی جان باختند.

 


 

تی آر تی – رئیس جمهور اوکراین به ترکیه سفر خواهد کرد

ولادمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین فردا به ترکیه می‌آید

ولادمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بنا به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، دیداری کاری از ترکیه به عمل خواهد آورد.

بر اساس بیانیه صادره از دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، ابراز گردید که در چهارچوب این دیدار روابط دو جانبه با همه جزئیات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طی دیدار مذکور ضمن گفتگو در خصوص گامهایی که برای توسعه بیشتر همکاریهای دو جانبه برداشته خواهد شد، مسائل به روز در منطقه و تحولات بین المللی نیز مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.