اخبار

اخبار امروز ترکیه ۲۶ مهر ۱۳۹۹

17 اکیم (اکتبر) 2020

تی آر تی – وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان ترکیه و پاکستان

  • منبع خبر

سفیر پاکستان در آنکارا و سفیر ترکیه در اسلام‌آباد، وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان دو کشور را دادند

محمد سیروس سجاد قاضی سفیر پاکستان در آنکارا و احسان مصطفی یورداکول سفیر ترکیه در اسلام‌آباد، وعده تلاش بیشتر برای افزایش تجارت میان دو کشور را دادند.

قاضی، سفیر پاکستان در آنکارا در برنامه‌ای ازطریق سیستم “وبینار” که از سوی انستیتوی مسلمان، اندیشکده‌ای با مرکزیت اسلام‌آباد، ترتیب یافته بود، سخنرانی کرده و از رابطه سیاسی و دیپلماتیک میان اسلام‌آباد و آنکارا که یکی از بهترین روابط دنیا محسوب می‌شود، ابراز خشنودی کرد.

وی اعلام داشت که علی رغم روابط تاریخی، سیاسی و فرهنگی عظیم، تجارت میان دو کشور که به همراه هم دارای جمعیتی ۳۰۰ میلیونی میباشند، حدود ۶۰۰ الی ۸۰۰ میلیون دلار میباشد.

سفیر پاکستانی با اظهار اینکه وضعیت موجود در روابط اقتصادی چندان تاثیرگذار نیست، اظهار داشت که پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به پاکستان، هر دو طرف تصمیم به پیش رو گرفتن رویکردی متفاوت از آنچه که تاکنون بوده است، گرفته‌اند.

یورداکول، سفیر ترکیه در اسلام‌آباد نیز ضمن ابراز اینکه دو کشور دارای روابط سیاسی بسیار خوبی میباشند، اعلام داشت که خلاءی در روابط اقتصادی آنها موجود است که باید پر شود.

وی با اظهار اینکه روابط میان دو کشور در بسیاری از بخشها خوب میباشد، تاکید کرد که صنایع دفاعی یکی از موفقترین آنها محسوب می‌شود.


 

تی آر تی – فروش مسکن به خارجیان پنج ماه است که سیر صعودی طی می‌کند

  • منبع خبر

بیشترین میزان فروش مسکن به خارجیان در استانبول قید شد

سیر صعودی در فروش مسکن به خارجیان بتدریج به دوره قبل از شیوع ویروس کرونا نزدیک می‌شود.

فروش مسکن به خارجیان که پنج ماه آزگار است سیر صعودی طی می‌کند، در ماه سپتامبر سال جاری با ۵ هزار و ۲۶۹ باب بعنوان بیشترین رقم فروش در اسناد ثبت گردید.

فروش مسکن به خارجیان در ماه سپتامبر در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۲۶ ممیز ۱ درصد و در مقایسه با دو ماه پیش نیز ۳۵ ممیز ۳ درصد افزایش یافت. بدین ترتیب فروش مسکن به خارجیان به ارقام دوره قبل از پاندمی رسید.

در نه ماه اول سال جاری در استانبول ۱۱ هزار و ۹۶۶ باب خانه که شهر مورد ترجیح خارجیان است، به اتباع خارجی فروخته‌شد.

آنتالیا دومین استان مورد ترجیح خارجیان در خرید مسکن بیش از هزار خانه به فروش رسید.

پس از آنتالیا، آنکارا با ۳۴۷ باب، بورسا با ۲۳۹ باب و شهرستان یالوا نیز با ۱۶۸ باب فروش خانه در رده‌های بعدی جای گرفتند.


تی آر تی – اعطای نشان دولتی اوکراین به اردوغان

  • منبع خبر

رئیس‌جمهور اوکراین نشان عالی دولتی این کشور را به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعطا کرد.

نشان عالی دولتی اوکراین از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور در استانبول به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعطا شد.

از سوی دیگر مذاکرات هیات‌های دو کشور پس از دیدار دوجانبه روسای جمهور ترکیه و اوکراین در کاخ وحیدالدین شهر استانبول برگزار شد.

پس از این مذاکرات که به مدت یک ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامید، به اردوغان نشان عالی دولتی اوکراین تقدیم شد.

گفتنی است در نشست هیات‌ها مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه، رخسار پکجان، وزیر تجارت، خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی، برات آلبایراک وزیر دارایی و خزانه داری، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری و فخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطات این نهاد و وزرای مربوطه اوکراین حضور یافتند.

 


 

تی آر تی – گفتگوی تلفنی اردوغان با جاستین ترودو

  • منبع خبر

اردوغان و ترودو در این تماس تلفنی روابط دوجانبه و تنش بین آذربایجان و ارمنستان را مورد بحث قرار دادند.

مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه طی بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور کشور با جاستین ترود نخست‌وزیر کانادا خبر داد.

طبق این بیانیه، اردوغان و ترودو در این تماس تلفنی اقدامات لازم برای افزایش حجم تجارت میان ترکیه و کانادا و رفع مشکلات در زمینه همکاری‌ها در حوزه دفاع را مورد بحث قرار دادند.

اردوغان در گفت‌وگو با ترودو اعلام کرد که تعلیق صادرات برخی محصولات نظامی به ترکیه به دلیل تنش میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان مغایر با روح هم‌پیمانی دو کشور است.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین دلیل اصلی تنش میان ارمنستان و آذربایجان را اشغال قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان دانست و گفت: آذربایجان عملیات‌هایش را در مرز و قلمرو خود که به رسمیت شناخته شده است اجرا می‌کند.