اخبار

اخبار امروز ترکیه ۳۰ اردیبهشت ۹۹

19 ماییس (می) 2020

 • پیام تبریک اردوغان به مناسبت عید ۱۹ می.
 • ممنوعیت برگزاری نماز عید فطر در مصلی‌های ایران.
 • کرونا؛ نتایج اولیه واکسن تربیت‌کننده سیستم ایمنی بدن ‘مثبت بود’.
 • ترامپ شخصا داروی تایید نشده کرونا را مصرف می‌کند.
 • وقوع زمین لرزه ۴.۳ ریشتری در کرمانشاه ایران.
 • ترامپ به سازمان بهداشت جهانی ۳۰ روز مهلت داد.
 • نامه مطهری به آیت‌الله خامنه‌ای: انتخاب را به عهده مردم بگذاریم نه شورای نگهبان.
 • حکم حبس نماینده مجلس ایران تائید شد.
 • کرونا در ایران؛ ۸۲۲ هزار نفر درخواست بیمه بیکاری دادند.
 • وزرای خارجه ترکیه و آمریکا تلفنی گفت‌وگو کردند.
 • آمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به بیش از ۱۱۱ هزار نفر رسید.
 • نماینده مجلس ایران: امروز شرایط افراطی‌تر از اول انقلاب است.
 • ربیعی: مایل به مبادله نفت با ونزوئلا هستیم.
 • مرگ ۱۰۷ نفر از کادر درمانی ایران به دلیل کرونا.
 • ونزوئلا؛ ماجرای یک ‘کودتای’ خصوصی.
 • یک سرباز ترک به شهادت رسید.
 • اردوغان و پوتین پیرامون همکاری در مبارزه با کرونا و سوریه گفتگو گردند.

ترکیه ۳۰ اردیبهشت

تی آر تی – پیام تبریک اردوغان به مناسبت عید ۱۹ می

“از شما انتظار داریم از امانت اجداد قهرمانمان یعنی عشق به وطنمان، پرچم و آزادی محافظت و این ارزشها را به نسلهای بعدی منتقل کنید”

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور پیام تبریکی به مناسبت ۱۹ می روز گرامیداشت یاد آتاترک و عید ورزش و جوانان منتشر کرد.
اردوغان پیام خود را خطاب به جوانان با جمله “امید و آینده ما جوانان عزیز” آغاز کرده و نوشت روحیه ای که مبارزه ملی را به موفقیت رساند و ۱۹ ماه می با حرکت مصطفی کمال آتاترک به سوی سامسون آغاز و از آماسیا، سیوایس و ارزروم به کل کشور گسترش یافت را امروز در چشمان جوانانمان می بینم.
در پیام اردوغان آمده است:
“جوانان عزیز ترک! ای ضامنان آزادی، حاکمیت ملی و جمهوریت…امروز که ما در تلاش برای ساختن آینده ای روشن برای شما هستیم از شما انتظار داریم از امانت اجداد قهرمانمان یعنی عشق به وطنمان، پرچم و آزادی محافظت و این ارزشها را به نسلهای بعدی منتقل کنید. از صمیم قلب اطمینان دارم با تلاش بسیار و با عزم راسخ از جمهوریتمان محافظت خواهید کرد”.
اردوغان با تبریک ۱۹ می بزرگداشت یاد آتاترک، عید جوانان و ورزش به جوانان و ملت ترک، از تمامی قهرمانان جنگ رهایی بخش ملی و در راس آتاترک با احترام یاد کرد.

 


 

تی آر تی – ممنوعیت برگزاری نماز عید فطر در مصلی‌های ایران

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ایران از عدم برگزاری نماز عید فطر در مصلی‌های این کشور خبر داد

حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ایران در برنامه زنده گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد: نماز عید فطر در محل‌هایی که رو باز است در همه شهرها برگزار می‌شود و نماز در محل‌هایی مانند مصلی که امکان تجمع زیاد است برگزار نمی‌شود، امسال به خاطر شرایط کرونا مراسم فقط در مساجد برگزار می‌شود و در مصلی‌ها برگزار نمی‌شود.

قاسمی در ادامه گفت: در ۱۸۳ شهر که وضعیت سفید دارند از این هفته نماز جمعه هم برگزار می‌شود. امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته شد که از امروز فعالیت رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم بلامانع باشد. احتمالاً بعد از عید فطر کافه‌ها و رستوران‌ها به صورت کامل با رعایت موارد بهداشتی بازگشایی می‌شوند.

وی تصریح کرد: در مورد بازگشایی ورزشگاه‌ها و فعالیت‌های ورزشی فعلاً اولویت با ورزش‌های انفرادی است یعنی ورزش‌هایی که نیازی به تجمعات نداشته باشند اما هنوز برای ورزش شنا تصمیمی گرفته نشده است.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ایران با اشاره به بازگشایی اماکن مذهبی بعد از ماه رمضان تصریح کرد: فعلاً در مرحله اول صحن‌های رو باز به مدت ۳ ساعت صبح و ۳ ساعت بعد از ظهر بازگشایی شوند.

گفتنی است کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز اعلام کرد که تعداد کل موارد ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور به ۱۱۸ هزار و ۳۹۲ نفر و مجموع جان باختگان نیز به ۶ هزار و ۹۳۷ نفر رسیده است.

 


 

بی بی سی – کرونا؛ نتایج اولیه واکسن تربیت‌کننده سیستم ایمنی بدن ‘مثبت بود’

یک کارخانه داروسازی بزرگ در آمریکا می‌گوید نتایج اولیه آزمایش یک نوع واکسن جدید که به سیستم ایمنی بدن نحوه مقابله با ویروس کرونا را یاد می‌دهد، مثبت بوده و توانسته بدن بیماران را از عفونت‌های ناشی از کووید۱۹ مصون دارد. قرار است مرحله اصلی آزمایش این واکسن تا ۴۰ روز دیگر آغاز شود اما شرکت مادرنا گفته از اکنون روی تولید انبوه آن سرمایه‌گذاری می‌کند.

کارخانه داروسازی مادرنا آمریکا می‌گوید در خون نخستین ۸ نفری که این واکسن را دریافت کرده بودند پادتن‌های خنثی‌گر ویروس کرونا یافت شده است.

این شرکت همچنین می‌گوید واکنش بدن این ۸ نفر مشابه واکنش سیستم ایمنی بدن کسانی بوده که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بودند.

شرکت مادرنا گفته مرحله بزرگتر آزمایش این واکسن که می‌تواند نشان دهد آیا تزریق آن واقعا از عفونت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری خواهد کرد، در ماه ژوئیه – ۴۰ روز دیگر- آغاز خواهد شد.

تحقیقات برای ساخت واکسن کووید۱۹ با سرعتی بی‌سابقه در نقاط مختلف جهان در جریان است به طوری که هم اکنون ۸۰ گروه تحقیقاتی در کشورهای مختلف سرگرم ساخت واکسن‌های مختلف برای مقابله با این ویروس تازه شناخته شده کرونا هستند.

مادرنا نخستین گروه داروسازی بود که آزمایش تجربی واکسن کرونا را آغاز کرد. نام واکسن این شرکت م.آر.آن.ای ۱۲۷۳ است.

این واکسن حاوی بخشی کوچک و ناکاملی از ساختار کدهای ژنتیکی ویروس کرونا ۲۰۱۹ است که به داوطلبان تزریق می‌شود. محققان امیدوارند که این ساختار ناقص ژنتیکی بدون این که فرد را بیمار کند، به سیستم ایمنی بدن او یاد دهد که پادتن مناسبی برای مبارزه با ویروس کامل تولید کند و این پادتن را در حافظه خود نگه دارد تا در صورت مواجهه با ویروس واقعی آمادگی دفاع از خود را داشته باشد.

تزریق آزمایشی این واکسن توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا که آنتونی فاوچی، رئیس آن است نشان داده که این واکسن توانسته سیستم ایمنی دریافت‌کنندگان را به تولید پادتن‌های خنثی‌کننده ویروس کرونا ۲۰۱۹ وادار کند.

هر چند این نتیجه فعلا فقط در ۸ داوطلب نخست این طرح تحقیقاتی مشاهده شده است. قرار است در مجموع ۴۵ نفر در فاز اول واکسن را دریافت کنند.

قرار است شرکت‌کنندگان در این آزمایش در سه گروه مختلف دوزهای کم، متوسط و بالای این واکسن را دریافت کنند. دوز بالای واکسن با عوارض جانبی بیشتر ناشی از تزریق آن مرتبط دانسته شده است.

با وجود این، شرکت داروسازی مادرنا می‌گوید در خون کسانی که دوز پایین این واکسن را دریافت کرده بودند به میزان برابر با کسانی که به ویروس واقعی کرونا مبتلا شده بودند پادتن مشاهده شده است.

این شرکت همچنین می‌گوید میزان پادتن تولید شده در خون کسانی که دوز متوسط این واکسن را گرفته بودند “بسیار فراتر” از میزان پادتن در خون بهبودیافتگان کووید۱۹ بوده است.

مرحله‌ای که شرکت مادرنا “موفقیت‌آمیز” خوانده فاز اول آزمایش واکسن به روی نمونه‌های انسانی است که طی آن محققان به دنبال بررسی میزان ایمنی واکسن تولیدی بر بدن انسان هستند و نه لزوما به دنبال اثربخشی آن بر ویروس کرونا.

تحقیقات گسترده‌تر که تمرکز آن بر میزان مصونیت در برابر ویروس است زمان و پیچیدگی بیشتری نیاز دارد هر چند این شرکت می‌گوید تزریق این واکسن روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده که سیستم ایمنی آنها از تکثیر ویروس کرونا در ریه موش‌ها جلوگیری کرده است.

دکتر تال زکس، رئیس بخش پزشکی شرکت داروسازی مادورنا می‌گوید: “در فاز اول که هنوز در اوایل آن هستیم، واکسن م‌آران‌ای ۱۲۷۳ نشان داده که می‌تواند از عفونت‌هایی که ویروس کرونا به طور طبیعی تولید می‌کند جلوگیری کند.”

“ما معتقدیم که این نتایج نشان می‌دهد م‌آران‌ای ۱۲۷۳ توانایی بالقوه برای پیشگیری از کووید۱۹ را دارد و همچنین نتایج این مرحله اولیه به ما کمک می‌کند که دوز دقیق برای مراحل بعدی تحقیق را پیدا کنیم.”

مادرنا می‌گوید امیدوار است بتواند مراحل گسترده‌تر آزمایش این واکسن را در ماه ژوئیه آغاز کند و همزمان از اکنون برای تولید انبوه آن سرمایه‌گذاری می‌کند.

 


 

بی بی سی – ترامپ شخصا داروی تایید نشده کرونا را مصرف می‌کند

دونالد ترامپ می‌گوید از حدو