اقامت ترکیهمهمترین های مهاجرت

انواع راه های اخذ اقامت ترکیه

نکات و راه های اخذ اقامت ترکیه

داشتن اطلاعات کافی درباره انواع راه های اخذ اقامت ترکیه برای بسیاری از ایرانیان مشتاق به زندگی در ترکیه ضروری است. در سال ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۰ که چند ماه از این رو باید پشت سر گذاشتیم و این روزها شاهد همه گیری ویروس کرونا در جهان هستیم. این روند بحث مهاجرت به کشور ترکیه را از سوی ایران هم مورد خلل و تاثیر قرار داده و تا زمانی که مشخص نباشد که چه زمانی مرزها برای کشورهای دنیا به روی همدیگه باز می شود نمی توان درباره از سرگیری حضور ایرانیان به واسطه کار تفریح و زندگی در کشور ترکیه زمان دقیقی را اعلام کرد.

اخذ شهروندی ترکیه

اما به دوستانی که به محض باز شدن مرزها تصمیم به مهاجرت به ترکیه  و سرمایه گذاری در ترکیه را دارند باید بگوییم در این مقاله می خواهیم  یک سری از اصطلاحات و مدارک مربوط به اقامت و همینطور انواع مختلف اقامت کشور ترکیه و انواع راه های اخذ اقامت ترکیه و مزیت ها و معایب اقامت ها را با هم بررسی می‌کنیم. ارزانترین و سریعترین و در دسترس ترین اقامت ها رو خدمت شما معرفی کنیم و درآخر بهترین اقامت و مراحل اخذ و مدارک مورد نیاز برای گرفتن و تمدید اقامت را خواهیم گفت.

در بحث اقامت در کشور ترکیه تبلیغات بسیار زیاد شرکت مهاجرتی چه در داخل ایران و چه در داخل ایران وجود دارد که در بسیاری از مواقع بحث های اقامت و واژه اقامت را با بحث‌های مربوط به شهروندی اشتباه می گیرند و احتمالا شاید به این نتیجه رسیده باشید که به بحث اقامت بسیار ساده تر و کم هزینه ترین به نسبت به شهروندی در ترکیه است. از پس این دو مسئله را باید از هم جدا کنیم که در مقاله دیگری درباره شهروندی برای شما کاملا خواهیم گفت.

آن چیزی که در ذهن ما از گرفتن اقامت در این کشور به ذهن می آید، بحث گرفتن پاسپورت و استفاده از حق و حقوق شهروندی است. بیشتر کسانی که درخواست اقامت در ترکیه را می دهند به دنبال ماندن در این کشور بیشتر از ۹۰ روز تعیین شده از طرف دولت هستند. این اشخاص با هر هدف و دلیلی نیاز دارند که در خاک ترکیه باشد و مسلما به دنبال راه های آن می باشند. باید بگویم که اگر قصد ماندن در ترکیه را دارید باید یکی از انواع اقامت در ترکیه را اخذ کنید تا از نظر قانونی دولت به شما اجازه این کار را بدهد.

کسب و کار در ترکیه

همانطور که در مقاله های قبلی هم خدمت شما عرض کردیم ، چندین نوع اقامت وجود دارد اقامت های کوتاه مدت و اقامت بلند مدت و این اقامت ها بر اساس نیاز شما به مدت حضور در ترکیه بستگی دارد. انواع راه های اخذ اقامت ترکیه یا اقامت های مختلف، مدارک مختلف، هزینه های مختلف و شرایط مختلفی دارد و هر کدام مزیت ها و معایب خودش را نیز دارد. لازم است که ما برای اینکه بهترین بهره وری را ببریم و کمترین هزینه را در این پروسه داشته باشیم اطلاعات خود را بیشتر کنیم و بدانیم که انواع اقامت ها با هم چه فرق ها و چه تفاوت هایی دارند.

همانطور که گفتم نیاز به اقامت به این معنی که شما نسبت به ویزای خود نیاز دارید که مدت زمان بیشتری در کشور ترکیه بمانید. اگر بخواهم با مثال این موضوع را عنوان کنم باید بگویم که هر ایرانی در هر صد و هشتاد رو می تواند ۹۰ روز در خاک ترکیه حضور داشته باشد بدون این که احتیاجی به گرفتن اقامت داشته باشد. پس اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که همه ما باید چه نوع اقامتی بگیریم و کدام اقامت برای ما هزینه‌های کمتری را در بر دارد. باید خدمت شما بگویم که کشور ترکیه یکی از راحت ترین کشورها برای دادن حق اقامت شهروندان خارجی حداقل در مورد ما ایرانی ها  می باشد. با توجه به روابط ایران و ترکیه این امکان برای ما ایرانی ها وجود دارد که ما می‌توانیم در سال ۳ ماه را در این کشور بدون گرفتن هر ویزا یا اقامتی حضور داشته باشیم و از این جهت مزیت زیادی را به نسبت به بسیاری از شهروندان دیگر در دنیا داریم.

اقامت رایگان ترکیه

انواع راه های اخذ اقامت ترکیه را کلا به دو دسته در مدت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می کنیم. اقامت های کوتاه مدت اقامت هایی هستند مثل درخواست اقامت از طریق خرید ملک با هر مبلغی البته زیر ۲۵۰ هزار دلار. اقامت توریستی که از طریق اجاره ملک میتوانید به آن دسترسی پیدا کنیم. اقامت تجاری که از طریق ثبت شرکت شخصی لیمیتد میتوانید درخواست کنید. اقامت تحصیلی که از طریق تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوانید به آن دسترسی داشته باشید. اقامت خانوادگی که اگر سرپرست خانواده اقامتی به غیر از اقامت توریستی داشته باشد می تواند خانواده خود را با اقامت خود به صورت اقامت خانوادگی درخواست بدهد.

اقامت از طریق ازدواج که با یک فرد ترک ازدواج کنید می توانید این اقامت را در کشور ترکیه داشته باشید و اقامت ویژه که از انواع اقامت هایی هستند که خدمت شما عرض کردم، درباره اقامت های ویژه اقامت‌هایی مثل اقامت های درمانی، اقامت های حقوقی و علمی پژوهشی آن انواع دیگری از اقامت هستند که مشخص است که کاربرد آنها چیست. در مقاله بعد در مورد اقامت توریستی و اقامت از طریق اجاره منزل با شما صحبت خواهیم کرد.

 

اقامت توریستی کشور ترکیه

اقامت توریستی کشور ترکیه که به اقامت موقت یکساله یا اقامت از طریق اجاره ملک در کشور ترکیه نیز مشهور هست یکی از بهترین و راحت ترین و در دسترس ترین و ارزان ترین روش های گرفتن اقامت کشور ترکیه برای خارجیان محسوب می شود که البته باید گفت این نوع اقامت کم اعتبار ترین نوع اقامت در بین اقامت های کشور ترکیه است. به طوری که از ابتدای سال ۲۰۲۰ دولت ترکیه طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که اقامت های یکساله توریستی  برای سال دوم سال به بعد تمدید نخواهد شد قبل از این که اکثر ایرانی‌ها از این نوع اقامت به طور متمادی و سالیان سال به صورت تمدید هر ساله و یکساله و دوساله استفاده می‌کردند و به زندگی در کشور ترکیه مشغول بودند اما از این جهت که اقامت توریستی هیچ مجوز کاری نداره اکثر خارجیانی که از این نوع اقامت در کشور ترکیه استفاده می‌کنند رو به کارهای سیاه و بدون مجوز می آورند، تنها اقامتی که در کشور ترکیه به شما اجازه کار قانونی می دهد