کشور ترکیهمهمترین های مهاجرت

تردد آسان در شهر استانبول

رفت و آمد آسان در استانبول

آکبیل یا استانبول کارت:

همانطور که مستحضر هستید، وسعت شهر استانبول چیزی حدود چهاربرابر تهران مساحت دارد و تقریبا ۵ برابر تهران جمعیت درون این کلان شهر زندگی می کنند. تردد آسان در شهر استانبول یکی از دغدغه های امروزه مسافران و شهروندان ترکیه است. روزانه عده ای توریست به این شهر از شهرهای اطراف و کشورهای مختلف می آیند و عده ای دیگر از این شهر می روند. تصور کنید که هر فرد در شهر استانبول بخواهد یک ماشین شخصی داشته باشد، در این صورت باید با یک نمایشگاهی از ماشین های مختلف که همه ثابت و پشت یکدیگر ایستاده اند روبه رو بشویم.

از این رو شهرداری استانبول خود را در این زمینه موظف می بیند که برای جابه جایی ساکنین و توریست های استانبول وسایل حمل و نقل عمومی در اختیار آنها بگذارد تا این سفرهای درون شهری به راحتی انجام بشود.

پیشتر در مقالاتی که برای شما تنظیم شده، این وسایل حمل و نقل را برای شما به تفکیک گفتیم. تاکسی و دولموش ها را برای شما توضیح دادیم که تاکسی در شهر استانبول بسیار گران بوده و هزینه تاکسی های درون شهری از ۵ لیر شروع می شود و در کمترین حالت ممکن، ۱۳ لیر باید پرداخت کنید. دلموش ها نیز در مسیرهای طولانی ۳.۵ لیر و در مسیرهای کوتاه ۲.۵ لیر از شما می گیرند.

اما سایر وسایل نقلیه ی عمومی مثل مترو، مترو بوس، تراموا، واپور و… در استانبول که در سرتاسر شهر ایستگاه دارند و تردد آسان در شهر استانبول را به منطقه ها و بخش های این شهر، برای شما مهیا میکند که منوط به استفاده از استانبول کارت یا آکبیل است.

استانبول کارت

آکبیل بلیط الکترونیکی است شبیه کارت مترو خودمان. با این تفاوت که در استانبول با این بلیط الکترونیکی می توانید از همه ی وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. ولی در ایران این کارت فقط برای مترو و بی آر تی مورد استفاده قرار می گیرد.

بد نیست بدانید که این بلیط الکترونیکی که به ایران آمد و در فرهنگ رفت آمد مردم با این دو وسیله نقلیه امروزه جا افتاده، طرحی بوده از سمت دولت ترکیه که زمانی که رییس جمهوری ایران به این کشور سفر داشت، با پذیرفتن این طرح، خدمات شهری تهران و اکثر شهرستانها را به صورت الکترونیکی کرد. که خوب البته بی شباهت به استانبول کارت یا آکبیل نیست.

در شهر استانبول آکبیل کارت به سه صورت است. برای مردم عادی، برای دانش آموزان و دانش جویان و یک نوع دیگر است که به آن ماوی کارت هم می گویند برای شهروندان و کسانی که اقامت کشور ترکیه را دارند.

آکبیل یا استانبول کارت را چگونه تهیه کنیم؟

استانبول کارت کارتی است که هریک از شهروندان و توریست های استانبول یکی از آن تهیه می کنند. قیمت این کارت ۶ لیر است و شما از دو طریق می توانید آنرا تهیه کنید. اگر توریستی به شهر استانبول آمده اید که می توانید از باجه هایی که شهرداری استانبول در فرودگاه قرار داده، به صورت فیزیکی با پرداخت ۶ لیر و میزان شارژ مورد نیاز استانبول کارت را تهیه کنید. یا از باجه های الکترونیکی که در همان فرودگاه مستقر هستند به صورت الکتریکی این کارت را تهیه کنید. نحوه ی تهیه الکترونیکی استانبول کارت ها، در همه جای این شهر به یک صورت است:

نخست مقابل باجه های الکترونیکی بایستید که در کنار هر ایستگاه از وسایل نقلیه عمومی قرار دارد. اگر زبان ترکی هم بلد نباشید روی مانیتور این باجه های الکترونیکی، گزینه سوم به لاتین نوشته Istanbol kart. آن گزینه را انتخاب کنید، اسکناسی از ۱۰ لیر تا ۵۰ لیر به دستگاه بدهید. سپس از دریچه ای که پایین دستگاه قرار گرفته، کارت خود را بردارید.

تردد آسان در شهر ترکیه

این راهی است که شما صاحب استانبول کارت بشوید. نکته قابل توجه برای توریست ها این است که هنگامی که سفرشان در استانبول تمام شد، می توانند در فرودگاه به باجه های فیزیکی شهرداری مراجعه کنند و استانبول کارت خود را پس بدهند و ۶ لیر را دریافت کنند. اما این نکته راباید بدانند که چنانچه در کارت خود شارژ داشته باشید، شارژ شما سوخته و هزینه ای بابت آن دریافت نخواهید کرد.

برای تهیه ماوی کارت، باید ماهانه مبلغ ۲۰۰ لیر بدهید تا ۱۸۰ بار در ماه بدون شارژ کردن الکتریکی، آکبیل خودرا دریافت کنید. بدیهی است که این ماوی کارت آکبیل برای شمایی کیملیک کارت کشور ترکیه را دارید مناسب است و مخصوص توریستها و کسانی که به کشور ترکیه مهاجرت کرده اند نیست!

حالا که استانبول کارت داریم، چه کنیم؟

استانبول کارت خود را در کیف پول قرار بدهید و از تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی استفاده کنید.

  • نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که ، اگر بخواهیم استانبول کارت را با کارت مترو و اتوبوس در ایران مقایسه کنیم، باید بگوییم که در ایران کارت مترو، فقط مخصوص استفاده در مترو و اتوبوسهای بی آرتی و برخی از اتوبوسهای خطی است. هر نفر در ایران نمی تواند از کارت خود دوبار پشت سر هم استفاده کنند. اما در استانبول، با این کارت می توانید به تعداد اعضای خانواده، با یک کارت استفاده کنید. استانبول کارت فقط برای وسایل نقلیه عمومی نیست و بعضی جاهای دیگر هم می توانید استفاده کنید که به شما خواهیم گفت. در تهران بعد از استفاده از کارت مترو، در ایستگاهی که پیاده می شوید می توانید باقی پول خود را برگردانید ولی در استانبول به این شکل نیست، فقط و فقط در متروبوس ها این اتفاق می افتد. به این صورت که شما اگر از استانبول کارت تنها برای خود استفاده کرده باشید، اگر برای چند نفر استفاده کنید فقط به اندازه یک نفر پول را بر می گرداند.
  • پس به صرفه است که هنگامی که از متروبوس ها استفاده می کنید، هر کسی به صورت جداگانه برای خود استانبول کارت داشته باشد.
  • دومین نکته اینکه در تهران شما یکبار که وارد ایستگاه مترو می شوید(بی آر تی نه) می توانید چند خط نیز بدون پرداخت هزینه عوض کنید، مثلا شما از گلشهر کرج می توانید به صادقیه بروید، از آنجا به ایستگاه توپخانه و از توپخانه به چهار راه گلوبندک، بدون اینکه هزینه ای بابت این تعویض قطارها بدهید. ولی در استانبول باید بگوییم که شما اگر نیاز داشته باشید در مترو خط خود را عوض کنید، باید از استانبول کارت استفاده کرده و هزینه ی تعویض خط را بدهید.

نحوه شارژ آکبیل:

شارژ استانبول کارت

  • شارژ آکبیل هم خیلی ساده است. دو حالت دارد. اول حالت دوم را به شما می گوییم، چون خیلی پرسیده می شود که اگر جیب ما پر شده باشد از سکه چگونه می توانیم آکبیل را شارژ کنیم. زیرا دستگاهی الکترونیکی فقط اسکناس قبول می کنند؟
  • در پاسخ باید بگوییم که کیوسک هایی که مخصوص شهرداری استانبول به رنگ آبی یا قه