مهمترین های مهاجرت

حقایق جالب درباره کشور ترکیه

دانستنی هایی درباره ترکیه

حقایق جالب درباره کشور ترکیه

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه ،کشوری اوراسیای است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی و آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا قرار دارد. ترکیه در شرق با کشورهای ایران ،نخجوان ،ارمنستان و گرجستان در جنوب شرقی با عراق و سوریه و در شمال غربی بخش اروپایی با بلغارستان و یونان همسایه است، همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

 ترکیه کشوری با تاریخی طولانی و غنی می باشد که در آن تمدن و امپراطوری و همینطور اقوام و مذاهب مختلف نشانه‌هایی از خود در این کشور به جا گذاشته اند. چیزهای زیادی در مورد این کشور که هرگز از اغواگری دست برنداشته وجود دارد از جمله یک مکان باستانی که با واقعیت تاریخی در تضاد می باشد. یا دومین راه آهن قدیمی دنیا و خیلی چیزهای دیگر که احتمالاً تا حالا نمی دانستید، پس با ما همراه باشید تا با آنها آشنا شوید. هر چند که نمی شود تمام دانستنی های این کشور کهن را در یک مقاله چند صفحه ای بیان کرد، اما سعی کردیم مهمترین آن ها را در اینجا گرد آوری نماییم.

 آیا می دانستید لئوناردو داوینچی قرار بود برج معروف گالاتا را طراحی کند؟

Galata-Tower

 یکی از اولین نکاتی که در مورد ترکیه وجود دارد این است که بین سالهای ۱۵۰۲ و ۱۵۰۳ سلطان بایزید دوم، لئوناردو داوینچی را مسئول طراحی پلی کرد که قرار بود بر اساس سه اصل هندسی ساخته شود. طرح داوینچی به طولانی ترین پل دنیا در آن زمان تبدیل شد ولی سلطان با یزید طرح او را نپذیرفت.

از دیگر حقایق جالب درباره کشور ترکیه اینکه با این که هیچ شتری در ترکیه وجود ندارد ولی هرساله یک فستیوال به نام کشتی شتر برپا می‌شود. از بیش از ۲۰۰۰ سال قبل تا به امروز هر ساله فستیوال کشتی شتر در منطقه به سلجوق توسط قبایل ترک در ساحل جنوبی دریای اژه برگزار می‌شود. شترهای مبارز که اغلب از ایران و افغانستان به ترکیه برده می شوند و با قالیچه ها زنگ ها و زین های تزئینی زینت داده می شود.

آیا میدانستید بابانوئل در ترکیه به دنیا آمده است؟  بابانوئل یا به عبارت دقیق‌تر سینت نیکولاس یک قدیس مسیحی و اسطوره یونانی میرا بود که در پاتارا متولد شد. این شهر در حال حاضر در ترکیه می باشد. در نتیجه بابانوئل در ترکیه به دنیا آمده است. ترکیه همچنین همان جایی است که آخرین استراحتگاه مریم مقدس می باشد که تصور می شود در نزدیکی افه سوس باستان می باشد. جالب است بدانید راه آهن تونل در ترکیه دومین راه های قدیمی دنیا است. در ۱۷ ژانویه سال ۱۸۷۵ قطارکا بلی زیر زمینی تونل در ترکیه شروع به کار کرده و به دومین راه آهن زیرزمینی دنیا بعد از لندن تبدیل شد و همچنان در حال حرکت است و یکی از قدیمی ترین خط راه آهن های باقی مانده در قاره اروپا محسوب می‌شود.

ترکیه گل لاله را به دنیا معرفی کرد.حتی اگر خاستگاه گل لاله را هلند بدانید بازهم موضوع فرقی نمی‌کند و این ترکیه بود که گل لاله را به همه جای دنیا معرفی نمود. عثمانی ها عاشق گل و گیاه بودند و همین امر به معروف شدن این گل در دنیا کمک کرد. داستان معروف شدن لاله از این قرار است که یک سفیر اهل فلاندرز منطقه که اکنون جزو کشور بلژیک است در ملاقاتش با سلطان سلیمان در قرن شانزدهم گل لاله را با خود به هلند برد و به این ترتیب هلند به بزرگترین پرورش دهنده لاله در دنیا تبدیل شد.

لاله

ترکیه بزرگ‌ترین تولیدکننده فندق دنیا است. ترکیه شاید بیشتر به خاطر مزه ها و قهوه ترک خود معروف شده باشد اما بهتر است بدانید که در واقع ترکیه بزرگ‌ترین تولیدکننده فندق دنیا است که حدود ۷۳ درصد از فندق دنیا را تامین می‌کند. بیشتر محصول فندق ترکیه یعنی نزدیک به ۶۰ درصد در قسمت شرق دریای سیاه تولید می شود.

کشاورزی از ترکیه شروع شده است. بیش از ۱۱ هزار سال قبل یک منطقه مسکونی بزرگ در جنوب ترکیه مرکزی از محصولاتی مثل گندم و جو استفاده می‌کردند و مورخان تأیید کردند که در اینجا اولین نمونه هایی از کشاورزی دیده شده است.

یکی از قدیمی ترین کلیسای مسیحی در ترکیه قرار دارد نکته دیگری که احتمالا نمی دانستید این است که با وجود مکانهای اصلی جامعه مسیحیت در کشور ترکیه مثل ایاصوفیه یکی از قدیمی ترین کلیساهای مذهب مسیحیت در جایی به نام آنتاکیه واقع شده است. این کلیسا که یک شکاف در داخل صخره می باشد توسط پیتر حواری ساخته شده و یکی از اولین کلیساهای مسیحیت می باشد بعد ها نمای بیرونی این کلیسا با سنگ زیبایی به شکل گل آراسته شد که تا به امروز به همان صورت باقی مانده است.

 تحقیقات باستان شناسان نشان می‌دهد که ترکیه جزو اولین کشورهایی است که ساخت و ساز را شروع کرده قبل از دهه سال ۱۹۹۰ همه بر این باور بودند که ساخت و سازهای بشری از زمانی شروع شد که انسان اولیه مشغول کشاورزی شد و از آن زمان ساخت سرپناهی برای خود را شروع کرد. با وجود این وقتی باستان شناسان مکان باستانی گوبکلی تپه را در جنوب ترکیه کشف نمودند این نظریه باطل فرض شد چون ویرانه های کشف شده شامل قدیمی ترین نگاره های دنیا بودند که در حدود ۲۰۰۰ سال قبل و قبل از دوره ای که کشاورزی شروع شود ساخته شده بودند.

جالب است بدانید در ترکیه ۱۳ مکان وجود دارد که ثبت آثار جهانی یونسکو شده است و به عنوان میراث جهانی ثبت گردیده است و ۶۲ مورد در انتظار ثبت آثار قرار دارند. که این کشور را به ششمین مقصد بزرگ گردشگری دنیا تبدیل کرده است.

از عادت رفتاری فوق العاده جالب ترک ها هنگام خواستگاری می توان به علاقه  آنها  به قهوه ترک اشاره کرد و تقریباً در تمامی مجالس از این قهوه استفاده می‌کنند. اگر مراسم خواستگاری داشته باشند عروس و داماد نوعی قهوه ترک معروف به نام میرا را کم کم میل می‌کنند. در زمان میل کردن قهوه با یکدیگر صحبت می‌کنند و در انتها اگر فنجان قهوه را روی میز بگذارند یعنی به تفاهم رسیدند و اگر فنجان قهوه در دستشان باشد یعنی نیاز به صحبت بیشتری دارند.

 آیا میدانستید با ارزش ترین فرش ابریشمی جهان در کشور ترک ها قرار دارد. برای تماشای این فرش باید به موزه مولانا واقع در شهر قونیه ترکیه رفت.

جالب است بدانید اولین دانشگاه جهان در ترکیه ساخته شده است. احتمالاً نام قسطنطنیه را زیاد شنیده اید قسطنطنیه همان استانبول امروزی است که در گذشته پایتخت امپراتوری روم بوده است. ترکیه دو اثر تاریخی از عجایب هفتگانه جهان را در دل خود جای داده معبد آرتمیس و آرامگاه هالیکارناسوس.

ترکیه کشوری است که حقوق زنان را رعایت می‌کند و جزو اولین کشورهای است که به زنان حق رای داده است.

بیش از ۱۳۰ قله در ترکیه به ارتفاع ۳۰۰۰ متر وجود دارد. در ترکیه رشته‌کوه‌های تماشایی بسیاری وجود دارند. کوه بلند اوکن در استان شرقی ارزروم با  ۳۱۲۵ متر بلندترین جای ترکیه و بزرگترین پیست اسکی طبیعی ترکیه است.

گفته می‌شود در ترکیه هر ۱۰ روز یک گیاه  جدیدی کشف می‌شود سرزمی