کشور ترکیهمهمترین های مهاجرت

مکان های دیدنی و موزه های ترکیه

مکان های دیدنی ترکیه

مکان های دیدنی و موزه های ترکیه یکی از جذابیت های سفر یا مهاجرت به ترکیه است. برای اینکه در کشور ترکیه بتوانید زندگی کنید باید مختصری از آداب و رسوم، فرهنگ و اصطلاحات ترکیه را بدانید. از این رو شرکت مدیاپل قصد دارد در چند مقاله، برخی از این اصطلاحات و فرهنگ کشور ترکیه را به شما معرفی کند. با ما همراه باشید.

بد نیست بدانید که کشور ترکیه بعد از سقوط عثمانی، و تشکیل جمهوری لایئک توسط آتاتورک تغییراتی اساسی در ساختار تقویم این کشور داده شد و کلیه ماه ها از قمری به میلادی و سال آن نیز به سال میلادی تغییر کرد. اما نام ماه های میلادی در زبان ترکی استانبول با شکل بین المللی آن متفاوت است. در ترکیه اسامی ماه ها به ترتیب زیر می باشد.

بازه زمانی در ایرانماه میلادیترکیه
۱۱ دیماه – ۱۱ بهمنژانویهOcak
۱۲ بهمن – ۱۰ اسفندفوریهŞubat
۱۱ اسفند – ۱۱ فروردینمارسMart
۱۲ فروردین – ۱۰ اردیبهشتآوریلNisan
۱۱ اردیبهشت – ۱۰ خردادمیMayis
۱۱ خرداد – ۹ تیرژوئنHaziran
۱۰ تیر – ۹ مردادجولایTemmuz
۱۰ مرداد – ۹ شهریوراوتAğustos
۱۰ شهریور – ۸ مهرسپتامبرEylül
۹مهر – ۹ آباناکتبرEkim
۱۰ آبان – ۹ آذرنوامبرKasim
۱۰ آذر – ۱۰ دیدسامبرaralik

همچنین برای همگام سازی خود با هفته و مبادلات ارزی با وجود اینکه اکثریت در این کشور مسلمان هستند. اما آخر هفته ها در کشور ترکیه روزهای شنبه و یکشنبه می باشد که اغلب ادارات و شرکت های دولتی در روزهای شنبه تا نیمه وقت فعال می باشند.

اسامی روزهای هفته در ترکیه به این شرح است:

دوشنبهPazartesi
سه شنبهSali
چهارشنبهÇarşamba
پنج شنبهPerşembe
جمعهCuma
شنبهCumartesi
یکشنبهpazar

همچنین اسامی فصل ها در کشور ترکیه به این شرح است:

سالSene – yil
بهارIlkbahar
تابستانYaz
پائیزSonbahar
زمستانKış

پرچم کشور ترکیه

طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه قرمز رنگ است. این طرح از علائم به جا مانده از دوران عثمانی و ترکهای سلجوقی به یادگار مانده و بعد از سقوط عثمانی؛ جمهوری ترکیه این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشت. از آن جا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند، نزد اروپاییان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد.اکنون شمار بسیاری از کشورهای اسلامی ماه و ستاره را به صور مختلف به پرچم خود افزوده‌اند. حتی نشانه هلال احمر نیز از این تأثیر به کنار نبوده‌است. صلیب سرخ جهانی در ۱۲۴۱ توسط هنری دونانت بازرگان سوئیسی تأسیس شد و چون نشانه دولت سویس و علامت دین مسیح را بر آن نهادند، هلال احمر به عنوان برابر اسلامی-سنی (و شیر و خورشید سرخ به عنوان برابر شیعی) آن بعد از جنگ جهانی اوّل بر پا شد.

موزه ها

استانبول یکی از کهنه ترین شهرهای تاریخ است. به همین دلیل بیشتر مکان های دیدنی و موزه های ترکیه در این شهر قرار دارند. نام قدیمش قسطنطنیه بوده، و بعد از فتح آن توسط سلطان فاتح عثمانی به اسلامبول تغییر نام داد و چون مرکز نامه نگاری های زیاد در این شهر بوده از استامپ تمر، به استانبول تغییر نام داد و یکی از زیبا ترین شهرهای جهان است که از دو بخش اروپایی و آسیایی تشکیل شده است. پل بغاز که در دهه ی ۷۰ میلادی در این شهر تاسیس شد، پل مدرنی است که قاره ی آسیا را به قاره ی اروپا وصل می کند. این پل روی تنگه ی بوسفر واقع شده که یکی از زیباهایی شهر استانبول و حتی در برخی مواقع نماد این شهر نیز محسوب می شود. در ادامه این مقاله می خواهیم چند موزه ی معروف از شهر استانبول را به شما معرفی کنیم.

موزه های ترکیه

 

ایا صوفیه

بنای ایاصوفیه در سال ۵۳۷ میلادی توسط امپراطور بزرگ بیزانس افتتاح شد و ابتدا به نقش کاربری آن به عنوان کلیسا بود که با گذشت زمان و درست زمانی که قسطنطنیه توسط سلطان محمدفاتح سال فتح شد این بنا بعنوان مسجد ایاصوفیه در استفاده عموم مردم قرار گرفت، ایاصوفیه بنایی شد که آتاتورک نخستین رییس جمهور ترکیه، در سال ۱۹۳۵ آن را تغییر کاربری به موزه داد و بعد از آن تغییرات را آنرا بعنوان موزه افتتاح کرد. مسجد ایاصوفیه را بیشتر با گنبد منحصر به فردش می شناسند که با چهار مناره از اطراف احاطه شده است. این مناره ها در دوره عثمانی به آن اضافه شده است. مسجد ایاصوفیه در محله سلطان احمد قرار دارد. در کمترین فاصله با کاخ توپکاپی. فاصله کاخ تا مسجد ایاصوفیه، حدود ۵ دقیقه است.

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. ساعت بازدید از مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام در پاییز و زمستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ و در بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۱۹ است که شما می توانید به بازدید از این اثر تاریخی بپردازید. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

ایا صوفیه

 

کاخ موزه توپکاپی

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین کاخ ها و موزه های استانبول و حتی کشور ترکیه بوده که به دستور سلطان محمد دوم در طی سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ و بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره ساخته شد و اینکه کاخ توپکاپی از شمال با گلدن هورن ، از جنوب با دریای مرمره و از شمال شرق با پل بسفر محاصره شده و البته این کاخ اشراف فوق العاده ای به بخش شرقی و آسیایی استانبول نیز دارد و منظره ای فوق العاده زیبایی به شهر استانبول داده است.

کاخ توپکاپی در طی قرون ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی سلطنت عثمانی نیز بوده تا این که کاخ دولماباغچه ساخته شد و بعد تغییر کاربری پیدا کرد و همچنین کاخ توپکاپی یکی از اقامتگاه‌ های اصلی سلاطین عثمانی و محلی برای برگزاری مسابقات و تفریحات سلطنتی نیز در طی ۴۰۰ سال نیز بشمار می رفته است. توپکاپی در حال حاضر که به موزه تغییر کاربری داده و یکی از مهمترین موزه های شهر استانبول م